על המחברת

ג'ואן רולינג (הידועה בשם העט ג'יי. קיי. רולינג) נולדה בגלוסטרשייר שבאנגליה ב-31 ביולי 1965, לאב אנגלי ולאם שמוצאה סקוטי-צרפתי. רולינג הייתה בעלת אמצעים כלכליים צנועים בטרם כתבה את ספר הפנטזיה לילדים ולנוער "הארי פוטר ואבן החכמים", שהפך לתופעה חובקת עולם וגרר אחריו שישה כרכים נוספים, שנמכרו למאות מיליונים ועובדו לסדרת סרטים שוברת קופות.

כבוגרת אוניברסיטת אקסטר, רולינג עברה לפורטוגל בשנת 1990 כדי ללמד אנגלית. שם, היא פגשה והתחתנה עם עיתונאי פורטוגזי וילדה לו, בשנת 1993, ילדה אחת – ג'סיקה. לאחר נישואים שנמשכו שנה, התגרשו בני הזוג ורולינג עזבה את פורטוגל לטובת אדינבורו, סקוטלנד, בה הייתה קרובה לאחותה דיאנה. בעוד היא נאבקת כדי לכלכל את עצמה ואת ביתה הפעוטה, רולינג החלה לעבוד על ספר שהרעיון לכתיבתו, לפי השמועות, פגש אותה בנסיעת רכבת ממנצ'סטר ללונדון בשנת 1990. לאחר שנדחתה מספר פעמים, הצליחה רולינג למכור את ספרה הראשון להוצאת בלומסברי (Bloomsbury Publishing) תמורת 4000$. הספר, כמו גם הספרים הבאים בסדרה, תיעד את חייו של הארי פוטר, קוסם צעיר, ואת חינוכו בבית-ספר הוגוורטס לכישוף ולקוסמות.

חייה של רולינג כאם חד-הורית באדינבורו לובשים גוון אחר כשהיא הופכת לסנסציה ספרותית בינלאומית בשנת 1999, כאשר שלושת הפרקים הראשונים בסדרת הספרים שלה, סדרת הארי פוטר, כובשים את שלושת המקומות הראשונים ברשימת רבי המכר של "הניו-יורק טיימס". העיסוק בספריה של רולינג מגיע לשיא ביולי 2000, כאשר הכרך הרביעי בסדרה, "הארי פוטר וגביע האש", הופך לספר הנמכר במהירות הגבוהה ביותר בהיסטוריה.

מכאן הפכה סדרת הספרים של רולינג לאחת מסדרות הספרים הנמכרות ביותר בכל הזמנים, ולדעת רבים שיעורי הפופולריות שזכתה להם הם הגדולים ביותר אי-פעם. הפרק השישי בסדרה, "הארי פוטר והנסיך חצוי-הדם", נמכר ב-6.9 מיליון עותקים בארצות הברית בלבד ב-24 השעות הראשונות להשקתו, והפך לספר בעל פתיחת המכירות הגדולה ביותר בהיסטוריה. בסך הכל, שבעת רבי-המכר שראו אור בין 1997 ל-2007, נמכרו ביותר מ-450 מיליון עותקים ברחבי העולם, הופצו ביותר מ-200 ארצות, תורגמו ל-73 שפות ועובדו לשמונה סרטים שוברי קופות. לפי מגזין "פורבס", רולינג היא האדם היחיד בהיסטוריה שהפך למיליארדר כתוצאה ממכירת ספרים.

עוד קודם לכן, בדצמבר 2001, נישאה רולינג לד"ר ניל מריי, רופא מרדים. לבני הזוג שני ילדים משותפים: דיוויד גורדון שנולד בשנת 2003 ומקנזי שנולדה בשנת 2005. המשפחה מתגוררת באדינבורו, סקוטלנד.

ג'יי קיי רולינג עם הרומן כיסא פנוי

לאחר שסיימה לכתוב את סדרת ספרי הארי פוטר, רצתה רולינג להמשיך לכתוב, אם כי בז'אנר אחר לגמרי. היא סיפרה בראיונות שבספרות הפנטזיה בכלל, ולנוער בפרט, יש חוקים של עשה ואל-תעשה, שאינם חלים בכתיבה למבוגרים, והיא התאוותה לכתוב בלי שום מגבלה. את הרומן החדש שלה, "כיסא פנוי", היא מגדירה כטרגי-קומי (קומדיה טרגית) ומשווה את סגנונו לזה של רומנים מן המאה ה-19 שיוחדו לניתוח ולבחינה של חברה קטנה וסגורה.

הרעיון לכתיבת ספר הפציע אצל רולינג בנסיעה שעשתה לארצות הברית עם צאת הספר השביעי בסדרת ספרי הארי פוטר. רולינג סיפרה שהיא הגתה את "כיסא פנוי" באופן דומה להארי פוטר, שנולד במוחה בשעת נסיעה ברכבת ממנצ'סטר ללונדון. "חשבתי על בחירות מקומיות," היא מספרת, "וזה היה זה. הרגשתי פיזית שזה הדבר הנכון לכתוב עליו, הרגשתי את האדרנלין שוטף אותי, בדיוק כמו שהרגשתי כשחשבתי בפעם הראשונה על הארי פוטר."

נוסף על עיטור מסדר האימפריה הבריטית על תרומתה לספרות ילדים, ג'יי. קיי. רולינג זכתה בפרסים ובעיטורים רבים, ביניהם פרס הקונקורד של נסיך ספרד, אות לגיון הכבוד בצרפת ופרס האנס כריסטיאן אנדרסן, ונאמה בטקס חלוקת התארים של אוניברסיטת הרווארד. רולינג גם תומכת במגוון רחב של מפעלי צדקה ויסדה את ארגון "לומוס", ששׂם לו למטרה לשפר את חייהם של ילדים במצוקה.

לקריאה נוספת
האתר הרשמי של ג'יי. קיי. רולינג
ג'יי. קיי. רולינג בפורטל הארי פוטר הישראלי