אודות

"כיסא פנוי – The Casual Vacancy" הוא האתר השני ברשת אתרי HPortal, שמייסדיה שמו לעצמם למטרה לקדם את כתביה של הסופרת הבריטית ג'יי. קיי. רולינג בישראל.

הדרך שלנו ברשת התחילה באוגוסט 2007, עת יצא לאור הכרך השביעי בסדרת ספרי הארי פוטר ונפתח אתר האינטרנט "HPortal – פורטל הארי פוטר הישראלי", שעיצב עצמו לימים כאתר המעריצים המוביל אודות סדרת הארי פוטר בישראל. המיזם הראשון של האתר היה תרגום ספרה השביעי של רולינג לשפה העברית ופרסומו מוקדם ככל האפשר, שכן עבור המעריצים המתוחים, מועד היציאה של התרגום הרשמי לאור נראה רחוק מכדי שיוכלו להמתין. הפרויקט והאתר שזה עתה נולדו משכו לעצמם בין לילה אלפי מעריצים, ועוררו עניין תקשורתי מוגבר שלא שקט לאורך השנים. פרויקט תרגום הספר השביעי זכה לחשיפה תקשורתית נרחבת, בין היתר בתכנית הבוקר של קשת, ערוץ 22, במהדורת הדפוס והאינטרנט של עיתון "הארץ", בדף הבית הפופולרי בישראל "וואלה!", ובערוצי תקשורת ומדיה נוספים.

תכנית הבוקר של קשת, ערוץ 22 תכנית הבוקר של קשת, ערוץ 22
דן ואסף - ממייסדי HPortal - מתארחים בתכנית הבוקר של קשת, ערוץ 22

בהמשך הפך פורטל הארי פוטר הישראלי לגוף המייצג את קהילת החובבים בישראל. מעת לעת, כשפרקים נוספים בסדרת הארי פוטר יצאו לאור או עלו לאקרנים, התארחו נציגי האתר בכלי התקשורת וחוו דעתם. כך היה בסמוך ליציאתו של הספר "מעשיות בידל הפייטן", אז התארח נציג האתר בתכנית הקדם-חדשותית של הערוץ הראשון, "היום בחדשות", בסמוך ליציאתו של הסרט "הארי פוטר והנסיך חצוי-הדם", אז התראיין נציג האתר בתכנית הטלוויזיה והקולנוע של הערוץ הראשון, "מהשורה התחתונה" ובכתבה בעיתון "עכבר העיר"; וכן במועדים נוספים.

בקץ פרויקט תרגום הספר השביעי, יצא פורטל הארי פוטר הישראלי בפרויקטים נוספים, והחל בקידום קהילת החובבים גם מחוץ לרשת. ביולי 2009 לקח פורטל הארי פוטר הישראלי חלק בארגון הפרמיירה הישראלית של סרט הקולנוע "הארי פוטר והנסיך חצוי-הדם" יחד עם משווקת הסרט בישראל, חברת "גלובוס גרופ". באוגוסט 2011 שיתף פורטל הארי פוטר הישראלי פעולה עם האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה, והפיק את אירוע ההקרנה הגדול "ישראל נפרדת מסאגת הארי פוטר" במתחם בית הקולנוע "סינמה סיטי גלילות". ביולי 2012 הפיקו שני הגופים את אירוע ההמשך, "ישראל חוגגת עם הארי פוטר", שהתקיים במתחם בית הקולנוע "לב" שבקניון דיזינגוף סנטר, והיד עוד נטויה.
פורטל הארי פוטר הישראלי מפיק הרצאות ואירועים העוסקים בפאנדום בפסטיבל הישראלי למדע בדיוני ולפנטסיה, "אייקון", ובכנס "עולמות" שעוסק באותו התחום.

לאורך השנים ובדרך לקידום קהילת החובבים הישראלית, שיתף פורטל הארי פוטר הישראלי פעולה עם גופים ישראלים גדולים, ביניהם חברת "גלובוס גרופ", חברת "התו השמיני", האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה, אתר האינטרנט "וואלה!", חברת "רוביס תחפושות" ועוד רבים.

במאי 2012, לאחר הכרזתה של ג'יי. קיי. רולינג בדבר ספרה החדש, "כיסא פנוי", העלה HPortal לאוויר את אתר הפרומו לאתר הנוכחי. התרגום החופשי-ראשוני שניתן לספר על-ידי צוות האתר היה "משרה מזדמנת", ובשלב הראשון לבש אתר הפרומו את אותו השם. העמוד הראשי של אתר הפרומו הכיל את הידוע על הספר החדש, ועמוד נוסף היווה קול קורא להוצאות הספרים בישראל.

אתר הפרומו - כיסא פנוי
כיסא פנוי - אתר הפרומו

מטרת האתר הנוכחי היא להעצים את המידע הקיים בשפה העברית על "כיסא פנוי" בפרט ועל כתביה של רולינג בכלל, לעודד קריאה, לסייע לקוראים ולאלו שמעוניינים לקרוא, וכן לשמש מרכז ידע עבור אלו שקראו ומעוניינים בעיון ובדיון מעמיק.

לקריאה נוספת
עמוד האודות הרשמי – פורטל הארי פוטר הישראלי
פורטל הארי פוטר הישראלי