תקציר הספר

רומן גדול על עיירה קטנה…
מותו הפתאומי של בָּארי פֶרבְּראדֶר בגיל ארבעים וקצת מַכּה בהלם את תושבי העיירה פַּגְפוֹרד. פּגפורד נראית כעיירה אנגלית מנומנמת עם כנסייה עתיקה וכיכר שוק מרוצפת אבנים עגולות. אבל מתחת למעטה הפסטורלי רוחש מאבק איתנים…
עשירים נגד עניים, ילדים נגד הורים, נשים נגד גברים, מורים נגד תלמידים… העיירה היא לא מה שנראה ממבט ראשון.
והכיסא המיותם שמשאיר בארי במועצת העיירה הוא עילה להתלקחות המלחמה האכזרית ביותר שידעה העיירה מעולם. מי ינצח במערכת הבחירות הלוהטת, עתירת הצביעוּת, המביאה לחשיפות מרעישות?

ב"כיסא פנוי", ספרה הראשון של רולינג למבוגרים המחולק לשבעה פרקים, היא מתמודדת עם נושאים פוליטיים שנויים במחלוקת, כמו יחסי המעמדות החברתיים, ועם בעיות חברתיות בוערות בימינו, ובהן סמים, זנות, אונס והתעללות.

רולינג אמרה שהרומן בעיניה הוא יצירה העוסקת באחריות אנושית: איך אנחנו אחראים על האושר הפרטי שלנו ועל מקומנו בחיים שלנו. בד בבד, הוא עוסק גם בשאלת האחריות הכוללת שלנו, לא רק על עצמנו, אלא גם על הזולת, למשל האחריות שלנו כלפי העניים, כלפי המקופחים וכלפי מי שגורלם לא שפר עליהם.

עטיפת הספר באנגלית - כיסא פנוי

הרומן "כיסא פנוי" הוא יצירה של מספרת סיפורים מחוננת מאין כמותה, ובין השאר נכתב עליו: "רומן רחב יריעה, שאפתני, מבריק, גס, מצחיק, מעציב עד מאוד ורהוט להפליא." הספר שבר שיא במהירות המכירות שלו, ומכר מליון עותקים בתוך שלושה שבועות מיום יציאתו לאור. "כיסא פנוי" עוּבּד לסדרת טלוויזיה על ידי ה-BBC, והסדרה תעלה לשידור ב-2014.
הרומן הוא בן 560 עמודים ותרגם אותו מאנגלית אסף גברון.